Konkurss "Atpazīsti pozitīvu uzvedību"
11.02.2013

Atbalsts pozitīvai uzvedībai vakarskolā

Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienības Vakara (maiņu) vidusskolas direktora vietnieces metodiskajā jomā Lolitas Eklones raksts par konkursu "Atpazīsti pozitīvu uzvedību".

Valmieras 2.vidusskoals struktūrvienības vakara (maiņu) vidusskola jau otro gadu iesaistījusies Eiropas Sociālā fonda projektā atbalsta programmu izstrādē un īstenošanā sociālās atstumtības riskam pakļauto jauniešu atbalsta sistēmas izveidei jeb saīsināti APU projektā- „Atbalsts pozitīvai uzvedībai”.
Šī projekta mērķauditorija ir nepilngadīgie jaunieši. Mūsu skolā šis projekts, īpaši aktuāls pamatskolas pedagoģiskās korekcijas 7.-9. klašu izglītojamiem.
     Visiem zināms fakts, ka katra paaudze atšķiras no iepriekšējām pēc dažādiem parametriem, bet šobrīd īpaši aktuāla skolās problēma ir nepilngadīgo jauniešu antisociālā uzvedība un īpaši tas jūtams vakarskolā, kur mācās arī problēmjaunieši no dažādām mācību iestādēm, arī tie- kas jau paspējuši pārkāpt likumus un kriminālsodīti. Līdz ar to arī pedagoga darba misija kļūst arvien daudzfunkcionālāka, no zināšanu sniedzēja, mācību koordinatora līdz pat mediatoram - konfliktu risināšanas pārzinātājam. Arvien biežāk nepilngadīgie jaunieši nespēj kontrolēt ne savu neadekvāto uzvedību, ne arī emocionālo sfēru, emociju izpausmes. Iespējams, ka ne visi šo bērnu vecāki vispār spēj iedomāties, ko viņa bērns atļaujas darīt skolā, kā uzvedās, jo tikai neliela daļa vecāku apmeklē vecāku sapulces un interesējas par sava bērna skolas gaitām.
     Bērni ir savas ģimenes spogulis, jo tāpat kā raksturs, tā arī pieklājīgas uzvedības pamati veidojās jau agrā bērnībā un par to pirmsākumos vistiešākā mērā ir atbildīgi vecāki. Ģimene ir atbildīga ne tikai par bērna aprūpi, bet arī par viņa audzināšanu un pamatvērtību veidošanu, pēc principa, ko sēsi, to pļausi. Neapstrādātā, zemē iesējot graudus, ir bezcerīgi sagaidīt augstu ražu. Tāpat arī ar bērniem, kuriem nav izveidojušas pieklājīgas uzvedības paradums jau kopš bērnības ir grūti izveidot pozitīvu uzvedību.
     Tomēr priecē, ka daļai skolēnu ir izveidojušies kulturālas uzvedības pamati un ievērot pieklājīgu uzvedību ikdienā skolā viņiem nesagādā nekādu īpašu problēmu, bet tā ir tikai mazākā daļa. Pārsvarā mūsu nepilngadīgiem jauniešiem ir apzināta vai neapzināta tendence neievērot, ignorēt, pārkāpt pozitīvas uzvedības noteikumus, ir zudusi cieņa pret skolotājiem un pieaugušajiem cilvēkiem. Pārveidot viņu uzvedības ieradumus ir daudz grūtāk nekā būtu tos ieaudzināt no paša sākuma ģimenēs.
     Projekts ir paredzēts kā atbalsts pedagogiem, cīnīties ar skolēnu uzvedības pārkāpumiem un popularizēt pozitīvas uzvedības priekšrocības iekļaujoties sabiedrībā un darba tirgū.
     Šajā projektā ir iesaistīti visi skolas darbinieki, jo prasība ievērot pozitīvas uzvedības noteikumus sākās jau ar ienākšanu skolas teritorijā, un pārkāpjot skolas slieksni.
     Skolā ir izveidota APU komanda, kas mērķtiecīgi koordinē šī projekta īstenošanu skolā, organizē kolēģu apmācību un kopīgi izstrādā APU atbalsta sistēmu.
     Šī projekta ietvaros, piektdien, 8. februārī tika noorganizēts „APU noteikumu konkurss” pedagoģiskās korekcijas 7.-9.klašu skolēniem. Pasākumā atraktīvi ar spēļu elementiem tika atkārtoti APU noteikumi. Skolēni darbojās gan klašu komandās, gan individuāli. sākumā skolēni vēlreiz noskaidroja, kas ir cieņa, atbildība un drošība un pēc tam veidoja atbilstoši tēmai plakātus, sagrupējot dažādus noteikumus.
     Īpaši jautra un negaidīta bija trešā aktivitāte- situāciju modelēšana, kuras izspēlēja paši skolotāji. Ikviens skolēns tajās varēja saskatīt ne tikai pārkāptos noteikumus, bet arī pats sevi. Lomās iejutās 7.klases audzinātājs Jānis Bošs, 8.klases audzinātāja Velta Sniķere, 9.klases audzinātāja Lolita Eklone, kā arī mācību pārzine Daiga Ramata un laborante Aiva Onkele.
     Pasākuma noslēgumā visi dalībnieki saņēma saldas balvas, par kurām bija parūpējies skolas direktors Andrejs Gluhovs un diplomus, kurus izveidoja informātikas skolotāja Rudīte Sviķe.
     Pēc pasākuma daļa skolēnu izteica vēlmi, lai tādus pasākumus organizētu biežāk. Skolotājiem tas ir gandarījums un cerība, ka pozitīvas uzvedības noteikumu atkārtošana savu iecerēto mērķi ir sasniegusi un izraisīja skolēnos pārdomas.Pozitīvas uzvedības nekad cilvēkā nevar būt par daudz, jo pieklājīgam, kulturālam cilvēkam ir jābūt izglītotam, labi audzinātam un pieklājīgam, ar labām manierēm, garīgi bagātam un gudram ,tās ir  sevi cienoša cilvēka pamatnormas, kas palīdz dzīvot.