Lai šūpoles šūpotos, tās vajag iešūpināt!
10.09.2012

Direktora vietnieces izglītības jomā Daigas Ramatas raksts "Lai šūpoles šūpotos, tās vajag iešūpināt!" par adaptācijas nedēļas pasākumiem skolā.

Šie Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienības vakara (maiņu) vidusskolas skolotājas, 8.a.klases audzinātājas Veltas Sniķeres vārdi ir kā ievadmotīvs ikgadējai adaptācijas nedēļai.

Viena no vakarskolas īpatnībām ir tās regulārā kontingenta maiņa- katru gadu jau esošajam klases kolektīvam pievienojas arvien jauni skolēni. Jau sen zināms fakts, ka daudz vienkāršāk un vieglāk ir darboties  draudzīgā un atvērtā vidē, tādēļ adaptācijas nedēļas pasākumu galvenais mērķis ir šādu vidi izveidot. Ir gan neformāli pasākumi, gan pārrunas, kuru ietvaros klases biedri iepazīst viens otru un dalās iespaidos. Mūsu skolā mācās jaunieši no dažādiem novadiem un, kā uzsver 12.b klases audzinātāja V.Jansone, tā ir lieliska iespēja visiem kopā iepazīt Valmieru, tās dažādās sejas un iespējas, ko mūsu pilsēta sniedz. Ir patīkami vērot pārsteigumā mirdzošās acis, kad jaunietis, staigājot pa Valmieras muzeju, ierauga lietas, kuras atceras kopš bērnības dienām, vai, uzkāpis baznīcas tornī, aizturētu elpu vēro savas ikdienas takas no pavisam cita skatu punkta.

„Pirmajā skolas nedēļā, kā jau jaunam kolektīvam, mums svarīgi kopīgi meklēt savas savstarpējās sadarbības formas, jo katram ir savs raksturs un paradumi. Mācību nedēļu iesākām, iepazīstoties ar skolu, pedagogiem un viņu prasībām, bibliotēkas piedāvātajām iespējām. Īpaši pozitīvu iespaidu atstāja skolas Dzīvās dabas stūrīša apmeklējums, kur mīt papagaiļi, kanārijputniņi, bruņurupuči, kāmīši, šinšillas un dažādas zivtiņas. Gatis pat izteica domu, ka vēlētos tos visus nofilmēt. Kopā apskatījām Valmieras muzeja piedāvāto novada vēstures ekspozīciju, kā arī pabijām nelielā ekskursijā Sietiņiezī. Brauciena beigās bija kopīgi organizēts pikniks, kurā puišiem pašiem vajadzēja gan kurināt ugunskuru, gan rūpēties par mielastu. Īpaši aktīvi darbojās Artūrs un Aksels.  Daudz runājām par dabas vienreizīgumu, skaistumu un vērtīgumu. Tā nemanot mēs mēģinājām savstarpēji iepazīt viens otru un  pielāgoties," pārdomās dalās 7.a klases audzinātājs J.Bošs.

Lai mācītos, svarīgs ir savstarpējs kontakts, labvēlīga attieksme, smaida 11.a klases audzinātāja O.Karaļčuka, vārot savējiem tēju. Šādā gaisotnē vieglāk raisās sarunas un pārdomas un, skat, šūpoles pavisam nemanāmi lido augšup.

Savējos- 12.a klasi- ar smaidu skolā sagaida arī audzinātāja V.Ustinova. Kā divpadsmitajiem klāsies finiša taisnē? Lai pietiktu spēka arī tad, kad šķiet, ka spēka vairs nav nemaz! Pa visiem kopā taču līdz izlaidumam un lielajai dzīvei aizšūposimies!

Pieaugušo jeb, kā skolā viņus dēvējam, studentu klašu audzinātājas L.Eklone un I.Kreičmane katru dienu nenogurstoši strādāja individuālās nodarbībās- pārbaudot katra zināšanas, motivējot, uzmundrinot, atbalstot, iesakot konstruktīvākos veidus mācību vielas apguvei, palīdz skolēniem, īpaši tiem, kuriem liels pārtraukums mācībās, maksimāli ātri iejusties skolas dzīvē.

Bet ne tikai! Ir ieplānots laiks arī izzinoši pētnieciskām pastaigām pa Valmieru, un 9.a klases skolnieces Olga un Anna ar prieku atceras, ka ir bijis patīkami satikties, apskatīt Gaujas tramvaju, viesoties muzejā un pat apsvērt domu ārstniecības augus audzēt un lasīt pašām. Un pēc aizrautīgām diskusijām, kuras izraisa izstādes apmeklējums, pat uzkodas  garšo labāk, jo „jauki ir ne tikai mācīties, bet arī pusdienot „Hesburgerā", ja klases audzinātāja ir kopā ar mums"!

Ne vienmēr šūpoles ved tikai un vienīgi pretim saulei. Reizēm cilvēki arī pieļauj smagas un neatgriezeniskas kļūdas, un rezultāts ir smags- brīvības atņemšana. Tomēr arī nebrīvē ir iespējams mācīties! Cietuma skolas vadītāja K.Arefjeva ir pārliecināta, ka jaunieši, kuri dzīvē ir smagi kļūdījušies, spēs novērtēt priekšrocības, ko dzīvē var sniegt izglītība, un ar nopietnu, atbildīgu darbu šīs iespējas arī izmantos.

Toties jaunā, aizrautīgā skolotāja S.Novožilova ar savu - 10.a- klasi adaptācijas nedēļā mērojuši vistālāko ceļu- ekskursijas maršruts vedis līdz pat Līgatnei. „Brīnišķīgi pavadīta diena, nostaigāti 12 km, aplūkoti Līgatnes dabas parka iemītnieki un Vienkoču parka skulptūras, šūpoles un skatu tornis, no kura paveras elpu aizraujošs skats: mākoņi, ieķērušies mežu galotnēs, bet pāri mums- saule un zilas debesis". Iespaidos dalās arī skolēni. Māris: „Lieliski pavadīts laiks ar klases biedriem un skolotāju!" Reinis: „Uz mani lielāko iespaidu atstāja vāveres, kas skraidīja pa nožogojumu bez apstājas, it kā būtu ieprogrammētas." Kristīne: „Man patika aļņa pūkainais deguns, šūpoles un tas, ka varējām jautri pavadīt laiku brīvā dabā".

Skolas direktors Andrejs Gluhovs ir pārliecināts: „ Mācību gadu uzsākot ar pārmaiņām, jaunām idejām un mērķiem, skola, kā vienmēr ir bijis, atver durvis visiem, kam izglītība ir svarīga, kam pašattīstība ir ceļš uz izaugsmi. Priecē, ka allaž skolēniem ir prieks atkalredzēt savus klasesbiedrus un skolotājus, iepazīt jaunpienācējus, kopā atceroties vasaras jaukos brīžus, iešūpot jauno mācību gadu. Ar jaunā skolas projekta „Atbalsts pozitīvai uzvedībai" realizācijas uzsākšanu skolu sagaida satraucošās pārmaiņas, kuras, cerams, pozitīvi iedvesmos turpmākajam darbam gan skolotājus, gan audzēkņus. Priekšā daudz darba. Bet, jūtot, ka skolai un tās iemītniekiem ir sakrāts daudz pozitīvās vasaras enerģijas, esmu pārliecināts, ka visas ieceres šīm gadam veiksmīgi īstenosies!"

Nu re. Pirmā- iešūpošanās- nedēļa ir beigusies. Esam uzkrājuši spēkus nopietnam, ražīgam mācību darbam. Gads, kā jau skolā ierasts, būs spraigs- stundas, kontroldarbi, vērtējumi, projekti, sadzīvošana ar sevi un citiem, bet beigu beigās- eksāmeni un izlaidumi, un labi padarīta darba sajūta.

Lai mūsu un jūsu šūpoles vienmēr būtu kustībā!

Direktora vietniece izglītības jomā D.Ramata