Radošie un drošie vakarskolā
06.10.2016

Radošie un drošie vakarskolā

Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas jaunatnes politikas valsts programmas 2016.gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros

Vienu skaistu  septembra nedēļu  Valmieras vakara (maiņu) vidusskolas skolēni  un pedagogi aizvadīja ar devīzi  "Radošs un drošs". Vakarskolā, kā ierasts, mācību gads sākas ar adaptācijas nedēļu, un šajā gadā tā bija dienas nometne ar tādu pašu nosaukumu. Nometnes laikā skolēniem tika piedāvātas daudzpusīgas, interesantas nodarbības un aktivitātes, īpašu uzmanību pievēršot dažādiem drošības jautājumiem un radošām izpausmēm. Visas šīs aktivitātes tika realizētas ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras atbalstu - Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2016.gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros. Uzvarējām projektu konkursā un varējām realizēt visas aizraujošās un trakās idejas, kuru mums vienmēr papilnam!

Protams, projekta laikā viena diena noteikti jāpavada,  aktīvi sportojot, spēlējot dažādas komandu spēles, kā arī piedaloties individuālās disciplīnās un jautrās stafetēs. Tieši tāpat arī nodarbībās  sportiskā gaisotnē „Ežu" šķūnī, kur  jaunieši  ne tikai sportoja,  bet arī mācījās izturēties ar cieņu, sadarboties, palīdzēt dažādās situācijās un atbalstīt cits citu, sevišķu uzmanību pievēršot savai un apkārtējo drošībai, gan kāpjot pa alpīnisma sienu, gan ejot pa virvi ar aizsietām acīm, gan veicot komandu stratēģijas uzdevumus. Pēc pasākuma jauniešiem bija iespēja radoši  izpausties, izveidojot sienas avīzi, kurā atraktīvā veidā tika atspoguļots dienā piedzīvotais.

Viena izzinoša un pašizpētei veltīta diena norisinājās  dabā, sadarbībā ar vides izglītības centru „Vecupītes". Šeit jaunieši  dzirdēja noderīgu un pamācošu informāciju, kā rīkoties, sastopoties ar meža zvēriem. Mācījās pazīt indīgus, aizsargājamus un derīgus augus, gāja izzinošā pārgājienā pa dabas taku kopā ar vides speciālistu, kā arī atsauca atmiņā savas zināšanas par videi draudzīgu dzīvesveidu un atbildīgu attieksmi pret dabu, sevi un savu tuvāko apkārtni. Un, protams, ja jau mežs, tad tā ir brīnišķīga vide komandas saliedēšanas pasākumiem un dažādiem šķēršļiem, kuru pieveikšanai vajadzīgs ir ne vien spēks, bet arī drosme un spēja paļauties uz citiem un reizēm, lai cik grūti arī nebūtu pašam, tomēr jāvar atbalstīt arī citus.

Un kā nu bez izdzīvošanas pārgājiena! Komandas saņēma noteiktus priekšmetus un uzdevumu lapu un devās 5 kilometru pārgājienā, pirms tam iepazīstoties ar izdzīvošanas noteikumiem dabā - kā rīkoties, ja apmaldies? Kuras sēnes ir ēdamas, kuras - labāk nē? Kā izdzīvot ar pašu, pašu minimumu un pie tam dalīties?  Pēc pārgājiena sekoja mākslas nodarbība, kuras laikā katrs apgleznoja koka medaļu un dienas noslēgumā uzdāvināja to kādam citam pasākuma dalībniekam.

Kopumā nometne deva pozitīvu impulsu sākt mācību darbu, modināja jauniešos vēlmi iesaistīties un izpaust savas emocijas, mudināja būt radošiem, atsaucīgiem, izpalīdzīgiem, dāsniem, laipniem un uzņemties atbildību, kā arī apzināties savas rīcības sekas. Sapratām, ka mūsos katrā dzīvo daudz un dažādas emocijas, tajā skaitā dažādas bailes un varbūt arī pa kādai fobijai, bet tas nekas, jo visam var un vajag atrast risinājumu.

Un tā vakarskolas gads ir sācies. Kā parasti - atraktīvi, vērtīgi, izzinoši. Mēs esam gatavi darbam!

V2V struktūrvienības  vakara (maiņu) vidusskolas  skolotāja Sanita Zviedrāne

Glorija, Banga