No vakarskolas uz Eiroparlamentu Briselē!
11.06.2015

Droši vien daudzi no jums piekritīs, ka konkursi ir laba lieta. Droši vien daudzi ir dažādos konkursos arī piedalījušies.

Vai uzvaras garšu atceraties? Bija tā vērts, vai ne?

Lūk, tādēļ, kad vakarskolā tika pieteikta iespēja skolēniem piedalīties pētniecisko darbu konkursā par Eiroparlamentu, ar vēstures skolotāja Jura Mūrnieka atbalstu un iedrošinājumu sākās cītīgs darbs. Kā vienmēr, nebija viegli, jo konkurence... papildus darbs... informācijas gūzma un viss pārējais no sērijas "ja nu neizdodas"... Bet vakarskolēni ir apņēmīgi, un pedagogiem nebūt nenācās viegli izlemt, kuri divi labāko darbu autori dosies ceļojumā uz Briseli klātienē iepazīt deputātu darbu. Šoreiz tie bija 10.c klases skolniece Melānija Kamila Petrova un 11.c klases pārstāvis  Oļģerts Jēgers; abi rakstīja pētnieciskos darbus par deputātu Krišjāni Kariņu, pie kura arī Briselē viesojās.

Pirmie iespaidi norimuši, ir bijis laiks sakārtot domas un galu galā veiksmīgi pabeigt mācību gadu, kad satiekamies pārrunāt iespaidus, apkopot guvumus un ieskicēt plānus nākotnei.

Kas jūs motivēja piedalīties šajā konkursā? Kāpēc jūs izlēmāt - jā, es piedalīšos?
Melānija: Man sākumā nebija domas piedalīties, bet māsa teica, ka jāraksta, vismaz jāpamēģina kaut kur tikt. Kad uzzināju, ka jābrauc, jutos laimīga un priecīga. Ļoti gaidīju iespēju doties braucienā, iepazīties ar Briseli, ieraudzīt citas valsts kultūru.
Oļģerts: Man vēstures skolotājs piedāvāja konkursā piedalīties kā rezervistam; zināju, ka ir pietiekami labas izredzes tikt šajā braucienā, tāpēc vienkārši sēdos pie datora un rakstīju. Es zināju- pat tad, ja netikšu braucienā, iegūtās zināšanas noderēs arī citreiz, varbūt varēšu piedalīties vēl kādā projektā.

Kas bija tās zināšanas, ko ieguvāt, rakstot pētniecisko darbu? Vai un cik noderīgi tas bija?
Melānija: Uzzināju daudz jauna par Eiroparlamentu, iepazinos ar daudzveidīgajiem likumprojektiem, kas katru dienu jāpārskata un jāanalizē deputātiem.
Oļģerts: Tagad ar pārliecību varu teikt, ka Eiroparlamentā Latviju pārstāv tādi cilvēki, kuri nav ieinteresēti vienkārši atrasties tur, bet ir ieinteresēti droši pārstāvēt Latviju, lai aizstāvētu mūsu intereses un  pierādītu Latvijas kā stabilas un līdztiesīgas  valsts reputāciju.

Vai tas, ko ieguvāt un piedzīvojāt Briselē, jums palīdzēja justies vairāk kā Latvijas patriotiem?
Oļģerts: Jā, tā kā pats esmu liels Latvijas patriots un vienmēr esmu tāds bijis, noteikti varu apgalvot, ka , aizbraucot un satiekot Krišjāni Kariņu, bija tāda pacilātības sajūta, zinot, ka šis cilvēks šajā brīdī pārstāv visu tavu valsti un stāv un krīt par valsts interesēm.
Melānija: Bija interesanti. Man likās vērtīgi uzzināt, ka tie cilvēki, kas ztrādā Eiroparlamentā ārpus Latvijas, cenšas darīt visu, lai mums visiem kopā būtu labāka dzīve.

Jūsu spilgtākie iespaidi braucienā?
Melānija: Ļoti patika vecpilsēta, pārsteidza lielā cilvēku daudzveidība ielās.Ne visur varējām sazināties angļu valodā, pārsvarā pilsētā visi runāja franču vai citās valodās, līdz ar to, piemēram, bija grūtības uzzināt pareizo ceļu uz kādu kultūras objektu.
Oļģerts: Bija iespaidīgi skati, ko redzēt; pārējie grupas dalībnieki bija inteliģenti cilvēki, kuriem arī interesēja pēc iespējas vairāk uzzināt, ieraudzīt un apskatīt. Pārsteidza lielā cilvēku rasu, reliģiju, valodu dažādība un daudzveidība; sapratu, cik labi un droši ir dzīvot mūsu pašu valstī.

Ko šis brauciens deva jūsu  izaugsmei? Kādas atziņas guvāt, ko iemācījāties? Kam jūs iedvesmoja šis brauciens?
Melānija: Noteikti atziņu, ka daudz vairāk un cītīgāk jāmācās, īpaši jau svešvalodas. Kāpēc jābrauc uz citām valstīm? Laikam jau, lai iepazītu  ne tikai to valsti, bet arī pats sevi.
Oļģerts:  Mani iedvesmoja tas, ka Latvija ir pazīstama pasaulē, piemēram, Briseles Kara muzejā bija apskatāmi dažādi ar Latviju saistīti rekvizīti, kā  karavīru formas tērpi no II Pasaules kara, piemiņas lietas, plakāti ... Bet, pats galvenais, šis brauciens rosināja uzzināt vairāk un iepazīties ar citām institūcijām, Eiropas Komisiju, citiem Eiroparlamenta deputātu darbiem. Tā kā pats aktīvi darbojos dažādos ar jauniešu lietām saistītos pasākumos un aktivitātēs, parlamentā iegūtā pieredze ir vienkārši neaizvietojama. Šoreiz aizbraucām uz Briseli, nākamreiz uz kādu citu jauku vietu iepazīt tās kultūru, vēsturi, politiku, cilvēkus.

Un, protams, ieteikumi saviem skolas biedriem.
Melānija: Noteikti mācīties, uzstādīt sev mērķus un sekot tiem.
Oļģerts: Piedalīties visur, ko skola piedāvā, jo tas viennozīmīgi paplašina katra mūsu redzesloku un paver daudzus un dažādus ceļus.

Mēs runājām vēl ilgi un daudz, piemēram, par to, ka varam lepoties ar daudz ko savā valstī, savā apkārtnē,  ka pasaule ir iespēju pilna, ka  kļūdas nav nekādas kļūdas, bet gan pakāpieni un nevis uz leju, bet uz augšu.

Liels paldies Eiroparlamenta deputātam Krišjānim Kariņam un  deputāta padomniekam Krišjānim Bušam par atsaucību un pretimnākšanu, skolotājam Jurim Mūrniekam par pētniecisko darbu vadīšanu,  skolēnu ģimenēm un klašu audzinātājiem par atbalstu un uzmundrinājumu!

Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienības
 vakara (maiņu) vidusskolas