Ekskursija uz Ķeguma HES
20.04.2014

Bildes no ekskursijas (Attēlu galerijā)

Pirmdien, 14.aprīlī, Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienības vakara (maiņu) vidusskolas 7.-11.klašu skolēni kopā ar karjeras izglītības konsultanti Lolitu Ekloni un 9.a klases audzinātāju Veltu Sniķeri devās kārtējā karjeras izpētes ekskursijā.

Šogad izvēlējāmies iepazīties ar to, kā tiek ražota elektrība, un devāmies uzLatvenergo Ķeguma HES. Tā ir vecākā Daugavas hidroelektrostacija un trešā lielākā hidroelektrostacija Latvijā un Baltijas valstīs. Tur mēs iepazināmies ar uzņēmumu, redzējām un uzzinājām, kā tiek iegūta elektrība un kādu profesiju darbinieki strādā uzņēmumā.

Mūsu gids- uzņēmuma darbinieks- pastāstīja, ka Ķeguma HES faktiski ir hidroelektrostaciju komplekss, kas sastāv no divām dažādos laika posmos būvētām hidroelektrostacijām Daugavas labajā un kreisajā krastā. Elektrostacija atrodas 70 kilometrus no Daugavas grīvas un attiecīgi veido Daugavas HES kaskādes 2. pakāpi. Elektrostacijas īpašnieks un operators šobrīd ir nacionālā energokompānija "Latvenergo", bet sākotnēji tās nosaukums bija Ķeguma Valsts elektrostacija

Ķeguma HES spiedienaugstums ir 14 metri, bet HES ūdenskrātuves tilpums ir 168,3 miljoni kubikmetru. Ķeguma HES kompleksa vecākā daļa, Ķeguma HES-1, ir aprīkota ar četriem hidroagregātiem ar vertikālām "Kaplan" tipa turbīnām, kuru uzstādītā jauda šobrīd ir 72 megavati (MW), un tā tika būvēta laika posmā no 1936. gada līdz 1939. gadam. 2001. gadā pabeigta Ķeguma HES-1 rekonstrukcija, kuras ietvaros tika nomainīti visi hidroagregāti un to automatizētās vadības sistēmas. Rekonstrukcijas rezultātā nedaudz palielināta elektrostacijas jauda .Savukārt  Ķeguma HES-2 tika būvēta laika posmā no 1976. līdz 1979. gadam, un tā ir aprīkota ar 3 hidroagregātiem, kuru kopējā jauda ir 192 MW.

Ķeguma hidroelektrostacija kalpoja arī kā viena no rezerves jaudām, kas avārijas gadījumā dažu minūšu laikā spēj uzsākt ražošanu, lai kompensētu Baltijas reģiona lielākās ģenerējošās vienības - 2009. gada beigās slēgtās Ignalinasatomelektrostacijas (AES) - darbības daļēju vai pilnīgu apstāšanos. Atslēdzoties vienam no Ignalinas AES energobloka turboģeneratoriem, bija paredzēta automātiska divu Ķeguma HES hidroagregātu iedarbināšana.

Uzņēmuma teritorijā apmeklējām arī Enerģētikas muzeju, kura  ekspozīcijastāsta par elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales vēsturi, iepazīstinot ar elektrolīniju būvi, elektromontiera darba veikšanai nepieciešamo aprīkojumu, ar Daugavas hidroelektrostaciju celtniecības vēsturi un darbību. Muzejā vislielāko skolēnu uzmanību izraisīja dažnedažādas sadzīves elektropreces, kas mūsdienās praktiski ir reti sastopamas tieši šādā izskatā, bet atpazīstamas.

Ekskursijā izvēlējāmies arī divus izzinoši izklaidējošos objektus pēc skolēnu pašu izvēles. Viens no tiem bija Latvijas etnogrāfiskais brīvdabas muzejs un otrs-Rīgas Zooloģiskais dārzs.

Priecēja skolēnu interese uzzināt kaut ko jaunu, pozitīvais noskaņojums, kulturāla uzvedība un savstarpējais draudzīgums ekskursijas laikā.

Paldies visiem skolēniem, kas piedalījās, un vislielākais PALDIES skolas direktoram A.Gluhovam par atbalstu transportam.

Karjeras konsultante: Lolita Eklone