Katrs sākums ir svarīgs!
19.09.2013

Sākums ir svarīgs!

Jā, katrs sākums ir svarīgs, īpaši skolas mācību  gada sākums. Par to domā skolēni, vecāki , pedagogi un sabiedrība.

Septembra  pirmā nedēļa Valmieras 2.vidusskolas  struktūrvienības vakara ( maiņu) vidusskolas skolēniem un skolotājiem aizritēja, realizējot projektu „Sākums ir svarīgs".

Projekts tika iesniegts Izglītības un zinātnes ministrijas izsludinātajam konkursam Jaunatnes politikas valsts programmai 2013.gadam apakšsadaļai „Atbalsts jaunatnes organizācijām un biedrībām vai nodibinājumiem, kuru darbība orientēta uz darbu ar jaunatni, nometņu organizēšanai jauniešiem, lai veicinātu viņu sociālo prasmju attīstību, aktīvo un veselīgo dzīves veidu". Projektu apstiprināja, finansējumu piešķīra un darbs sākās ...

Teorētiskajās un praktiskajās nodarbībās tika radīta iespēja katram jaunietim, neatkarīgi no viņa iepriekšējās pieredzes, piedalīties mērķtiecīgās, saturiskās aktivitātēs sociālo un sadarbības prasmju attīstībai, paplašinot redzesloku, veicinot veselīgu dzīves veidu un pozitīvu interesi par konstruktīviem laika pavadīšanas veidiem. Jaunieši tikās ar dažādiem speciālistiem, interesantām personībām, guva ieskatu par tālākizglītības iespējām un darba tirgu, brauca ekskursijās, gleznoja, sportoja, pētīja, atpūtās un kopīgi ieturēja maltītes.

Sākums ir svarīgs - to uzsvēra arī Jānis Olmanis/ Kocēnu novada domes vadītājs/ sarunā ar jauniešiem. Jāizvirza lielus  vai mazus mērķus, jāmotivē sevi, lai tos sasniegtu - tas nav viegli bet rezultāts ir to pūļu vērts.

Rūdis, Vecais Janka, Raibā Rudīte u.c.  - izrādās, ka tie ir ķieģeļu nosaukumi Lodes ķieģeļu rūpnīcā. Jā, un top viņi sarežģītā ražošanas procesā, kur joprojām ir smags fizisks darbs. Vai viegli ir maiņas laikā sakraut, pārbaudot arī kvalitāti, 5000 ķieģeļu, kas sver no 2 - 6 kg? To skolēni jautāja jaunam puisim, cik liela esot alga? Jā, maza nav, bet mūsu gids mudināja skolēnus iegūt izglītību, kvalificētu profesiju, kurā ir arī karjeras izaugsmes iespējas.

Pēc rūpnīcas apmeklējuma devāmies uz Priekuļiem - iepazīties ar profesionālās izglītības ieguves iespējām, profesiju klāstu un dzīvi Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikumā. Jā, puišiem bija ko redzēt, jo mācību kabineti un darbnīcas ir aprīkotas ļoti labi, teicama sporta bāze un lieliskas kopmītnes. Arī profesijas ir aktuālas darba tirgū.

Vienu dienu pavadījām Gaujas nacionālā parka teritorijā - Līgatnes dabas parkā kopā ar brīnišķīgu gidu - Mārtiņu Dāboliņu/ mežu taksatoru, grāmatu autoru, gleznotāju, dziedātāju un pat bijušo bokseri/.Savā darba mūžā esmu 7 reizes turp un atpakaļ līdz mēnesim nostaigājis / dienā vidēji 25 km/, tā saka Mārtiņš. Tāpēc mežiniekiem ir jābūt labā fiziskā formā, labi jāpazīst daba, dzīvnieki un jābūt savas dzimtenes patriotam. Kā izdzīvot mežā, neapmaldīties, pazīt dabas veltes, gūt praktisku labumu apsaimniekojot mežu u.c. gudrības gids bārstīja kā no pārpilnības raga, spēj tik uztvert un iegaumēt.

Mežs Mārtiņam ir iedvesmas avots, gleznošana kā radošas pašizpausmes un terapijas veids. Mākslinieks sarīkoja skolēniem improvizētu plenēru. Apskatot tapušos darbus prieks par pozitīvajām emocijām- izstāde „Sākums ir izdevies!" gatava. Pats mākslinieks demonstrēja kā top portrets - modelim / šīs dienas jubilāram/oriģināla  dāvana. Pēc 4 km pastaigas kopējās pusdienas garšoja ļoti labi.

Daži teica: „ekstrēmā ceturtdiena", jo nodarbības izplānoja un vadīja NBS Cēsu instruktoru rotas darbinieki. Pašdisciplīna, komandas saskaņota rīcība, vienotība un savstarpēja solidaritāte ļoti palīdzēja tikt galā ar sarežģītajiem uzdevumiem. Mežs skanēja no uzmundrinājuma un atbalsta saucieniem komandas biedriem un skolotājiem. Notika sīva cīņa par laika sekundēm un precizitāti, lai iegūtu godpilno !. vietu un saldo balvu. Daži pirmo reizi baudīja mežā uz ugunskura lielajā katlā vārītu zupu - paldies skolotājai Lolitai un komandai.

Noslēguma dienā pie skolas sporta laukumā notika Sporta svētki ar tradicionāliem un netradicionāliem sporta veidiem, jautrības stafetēm, pusdienu zupu un svinīgo noslēgumu.

Vai „Sākums ir svarīgs?" - jā ļoti,  un mums patika  un izdevās - tā skolēni un arī skolotāji par realizēto projektu.

Visa sabiedrība ir ieinteresēta, lai katrs jaunietis veidotos par veselu, fiziski un garīgi attīstītu personību, vienlaikus tās ir rūpes par aktīvas un demokrātiskas jaunās paaudzes veidošanu visā Latvijā.

V2V struktūrvienības vakara (maiņu) vidusskolas skolotāja Meldra Amoliņa